Pomôžeme vám s výberom bidetu
Vyberte si bidet. Poradíme, čím sa riadiť a ako sa o neho starať
Pre naše domácnosti chceme moderné a pritom osvedčené riešenia. To platí aj v kúpeľni. Dnešný trend robenia bidetov len tak neskončí. Bidet je praktickou vecou v oblasti intímnej hygieny a investícia do neho sa vám oplatí. Na trhu je hneď niekoľko variantov jeho prevedenia. Vysvetlíme vám, v čom sú výhody samostatne stojaceho keramického bidetu alebo elektronického bidetového sedátka. Funkcie sú jedna zásadná vec, obstarávacia cena druhá. Vieme, ktorý vyjde najlacnejšie.
Aký typ bidetu vybrať
Na trhu jsou čtyři základní typy bidetů. Elektronický bidet, bidetové sedátko, bidetová sprcha a keramický bidet. Rozdíl je samozřejmě v jejich provedení a náročnosti na místo pro instalaci. Podle toho se také liší způsob, jakým používat daný bidet. Některý má jednu trysku, jiný dvě. Liší se také cenově.
-
keramický bidet
Ideálne riešenie, pokiaľ máte dosť miesta v kúpeľni. Disponuje obvykle iba jednou tryskou, tou pre análnu oblasť. Ovládate ho bidetovou vodovodnou batériou. Jeho veľkou výhodou je obstarávacia cena, ktorá je oproti elektronickému bidetu pokojne desatinová. U tohto typu prichádza na rad ešte rozhodnutie, či chcete závesný bidet, alebo voľne stojaci. Pamätajte, že vaňa, WC aj bidet by mali mať konzistentný design. To isté platí pri vodovodných batériách pre sprchu, bidet aj umývadlo. Bidet inštalujte v bezprostrednej blízkosti záchodovej misy. Nezabudnite ponechať na oboch stranách voľný priestor cca 30 centimetrov na pohodlné používanie.
-
elektronický bidet
Kombinuje v sebe klasickú WC misu a pokročilé funkcie bidetu. V obchode môže byť označený aj ako sprchová toaleta alebo sprchové WC. Je opatrený dvoma tryskami - na umytie análneho otvoru a na dámsku intímnu hygienu. V programoch nájdete aj vyhrievanie sedátka. Jednotlivé funkcie ovládate pohodlne diaľkovým ovládačom. Ide o najpohodlnejší ale zároveň finančne najnákladnejší variant. Obstarávacia cena je okolo 50 tisíc. Prečítajte si náš článok o tom, čím sa riadiť pri nákupe elektronického bidetu.
-
bidetová doska
Nechcete investovať do elektronického bidetu a zároveň viete, že celý keramický bidet sa vám do kúpeľne nezmestí? Potom sa zamerajte na bidetové sedátka. Raz dva ich namontujete na záchodovú misu a získate funkcie bidetu.
Rozdiel medzi sprchovou toaletou a elektronickým bidetovým sedátkom je hlavne v dizajne. Sprchová toaleta má skryté pripojenie vody a elektriny v keramike. Elektronické bidetové sedátko je možné nainštalovať na viac typov keramiky, pripojenie vody a elektriny je zvonku ale vidieť. Bidety montované priamo na toalety sú veľmi obľúbené na Ďalekom východe, konkrétne v Japonsku alebo Kórei.
-
bidetová spŕška
Riešenie, ktoré je najlacnejšie. Ako funguje bidetová spŕška? Jednoducho ju nainštalujete k toaletnej mise tak, aby bola na dosah ruky. V porovnaní s vyššie uvedenými variantmi sa ovláda najhoršie, musíte sa naučiť ju správne nasmerovať. Chce to síce trochu tréningu, ale zase ušetríte.
Čistenie bidetu v závislosti od jeho prevedenia
S obstaraním bidetu prichádza aj otázka pravidelnej údržby. Nebojte sa, starostlivosť o bidet nie je žiadna veda. Vysvetlíme vám, ako sa starať o každý z bidetov tak, aby vám dlho bezchybne slúžil. Najjednoduchšiu prácu budete mať s bidetovou spŕškou. U nej stačí raz za čas skontrolovať tesnenie hadice.
Pri keramických bidetoch pozor na vodný kameň
Tento bidet potrebuje rovnakú starostlivosť ako bežná WC misa. Čas od času ho musíte zbaviť usadenín z vodného kameňa. K tomu nie sú potrebné drahé čistiace prostriedky z drogérie. Stačí namočiť handričku do roztoku vody a octu v pomere 1:1 a položiť ho na vodný kameň. Nechajte pár hodín pôsobiť a potom rozdrobený zotrite štetkou. Podobne si poradí s kameňom aj citrónová šťava a jedlá sóda. Je navyše eco friendly.
Pri tomto type bidetu sa pri čistení zamerajte aj na jeho vodovodnú batériu. Mali by ste ju pravidelne čistiť od prachu, nečistôt a usadenín vodného kameňa. Ten sa tvorí najviac tam, kde dochádza k zmene teploty vody a logicky v tých domácnostiach, kde tvrdá voda. Vstavaný perlátor treba raz za čas odskrutkovať a ponoriť do octu.
Ako sa starať o moderné sprchové WC
Aby sprchová toaleta plnila funkcie tak, ako má, vyžaduje starostlivú starostlivosť. Pravidelne by ste mali zo zabudovaných trysiek odstraňovať nečistoty a prípadne vzniknutý vodný kameň. Pri čistení sa držte presne postupov, ktoré odporúča výrobca.
08. 04. 2022
Další články
Police a poličky si poradia s organizáciou kúpeľne
Kúpeľňové police a poličky si poradia s organizáciou vašej kúpeľne
Snaha udržať v kúpeľni poriadok môže byť náročná, zvlášť keď priestor nie je príliš veľký. Správne vybrané a umiestnené police a poličky vám v tom však výrazne pomôžu. Okrem toho zvý… (Čítať viac)
Kúpeľňové doplnky bez vŕtania
Kúpeľňové doplnky bez vŕtania
Chcete vylepšiť svoju kúpeľňu niekoľkými inteligentnými pomocníkmi, ale vŕtanie do stien alebo dlaždíc vám dáva dojem zbytočne komplikovanej akcie? Vyberte si kúpeľňové doplnky, ktoré sa ľahko prilepia, prisajú alebo le… (Čítať viac)
Ako na opravu smaltovanej vane
Ako opraviť smaltovanú vaňu
Smaltované vane sú v našich kúpeľniach obľúbené pre svoju odolnosť a elegantný vzhľad. Vydrží dokonalé naozaj dlho. Aj vysoko kvalitné výrobky môžu ale časom vykazovať známky opotrebovania - stratu lesku, škrabance alebo … (Čítať viac)
Ako utesniť sprchovací kút
Ako utesniť sprchovací kút
Zle fungujúce tesnenie pri sprchovacom kúte môže spôsobiť veľké škody vám alebo susedom bývajúcim pod vami. Poradíme, ako správne postupovať pri nanášaní nového silikónu či oprave toho starého tak, aby bol výsledok perfekt… (Čítať viac)