Ako sa starať o ložiskové pojazdy

Ako sa starať o ložiskové pojazdy

Pri sprchovacích kútoch, ktoré majú dvere s posuvným mechanizmom, sú ložiskové kolieska/pojazdy neoddeliteľnou súčasťou výrobku. Práve ich zlá údržba je najčastejšou poruchou, a preto sa pozrieme ako na to. 
Zde prikladáme odkaz, ako sa starať o kúty a dvere všeobecne.

Prvým znamením, kedy je potrebné sa na pojazd zamerať, je tuhý chod

Pokiaľ je ložisko v pojazde nemazané, jeho chod sa zníži. Tento problém sa viac prejavuje na spodných pojazdoch, pretože voda k nim steká a vodný kameň sa potom na pojazde aj vo vodiacej časti usadzuje. V kolieskach navyše zostávajú aj zvyšky sprchových gélov a šampónov.
Ale samozrejme treba myslieť aj na horné pojazdy.

Problém sú aj menej používané sprchové kúty, napríklad na chate alebo v druhej kúpeľni, tam ložisko odíde ešte rýchlejšie. Tu sa usadí vodný kameň ľahšie.

Potom už len stačí, aby ste viac zabrali a pojazd sa poškodí.

Ako sa teda o pojazdy starať?

Základom je pravidelné mazanie. Tu odporúčame lekársku vazelínu, ktorá vďaka svojmu využitiu neobsahuje látky, ktoré poškodia povrch výrobku a pojazdu.

Plus samozrejme správne zoštelovanie, ktoré musí od prvého dňa zaistiť ľahký a tichý chod.

Ale ako často mazať? Tu platí, že častejšie mazanie nie je na škodu. Samozrejme to spoznáte na chode dverí, otváranie je tuhšie, ale malo by stačiť aspoň raz mesačne.

Stačí vyššie spomínanú vazelínu naniesť a dverami niekoľkokrát zavrieť a otvoriť, aby sa dostala do celého pojazdu a vodiacej lišty.

Životnosť udržiavaných a zanedbaných ložísk

Zlá údržba ložísk sa najčastejšie prejaví zhruba po roku až po roku a pol. Čo vedie k riešeniu v rámci reklamácie, ale zo strany výrobcov je vybavenie často záporné. Závada sa síce prisudzuje kvalite ložísk, ale bližšie posúdenie ukáže na zanedbanú údržbu – kolieska sú od vodného kameňa a chod je zatuhnutý. Prípadne zlé zoštelovanie, ktoré vedie k neprirodzenému chodu a ložisko je viac namáhané.

Ale pravidelné mazanie a odstraňovanie vodného kameňa môže životnosť pojazdov predĺžiť. Skutočná doba sa samozrejme líši.

2023-02-01 13:27:06

Další články

Ako sa starať o kuchynský drez

Ako sa starať o kuchynský drez

07/10/2023
Pri správnej starostlivosti a dodržiavaní tipov na údržbu si môžete svoj drez užívať ešte dlhšie. Používajte mäkké hubky alebo handričky Neodporúčame najmä čistenie hrubými hubami, drôtenkou, čistiacimi prostriedkami na striebro alebo abrazívnymi p… (Čítať viac)

Údržba odtokového žľabu a roštu

Údržba odtokového žľabu a roštu

07/10/2023
Žľab pravidelne kontrolujte a čistite. Odpadový systém je vďaka sifónu možné čistiť ako mechanicky (až do stúpačky) tak aj chemicky. POZOR na konštrukciu žľabu nesmie byť chémia použitá. Údržba sa vykonáva bežnými umývacími a čistiacimi prostriedkami… (Čítať viac)

Ako sa starať o sprchové kúty

Ako sa starať o sprchové kúty

05/04/2023
Každý výrobca sprchovacích kútov a dverí má vlastný spôsob ako sa ich výrobkom venovať. Čo výrobca, to iný materiál a technológia, je teda nutné sa riadiť ich návody. Zamerali sme preto na niekoľko základných pravidiel na čistenie a údržbu, ktoré pla… (Čítať viac)

Ako sa správne starať o kúpeľňový nábytok

Ako sa správne starať o kúpeľňový nábytok

13/02/2023
Ako sa správne starať o kúpeľňový nábytok Aby vám kúpeľňový nábytok vydržal čo najdlhšie, je potrebné mu venovať potrebnú starostlivosť a pozornosť. Správnou starostlivosťou môžete znateľne predĺžiť jeho životnosť. V prvom rade je dôležité pri zari… (Čítať viac)

Načítavam...