Ako sa starať o sprchové kúty

Každý výrobca sprchovacích kútov a dverí má vlastný spôsob ako sa ich výrobkom venovať. Čo výrobca, to iný materiál a technológia, je teda nutné sa riadiť ich návody. Zamerali sme preto na niekoľko základných pravidiel na čistenie a údržbu, ktoré platia všeobecne naprieč výrobcovi.
Niekoľko základných pravidiel na úvod
Profily, madlá, pánty/pojazdy a príslušenstvo majú spravidla upravený povrch, ako napríklad chróm, eloxovaný hliník, prípadne rôzne farebné prevedenia. Pre dlhú a trvalú životnosť povrchu všetkých častí, je potrebné dodržiavať pri čistení určité pravidlá:
Na pojazdy máme samostatný článok zde
Ako na povrch
Na pravidelnú údržbu stačí čistiť vodou s mydlom a mäkkou handričkou. Na odstránenie vápenitých usadenín odporúčame použiť bežne dostupné sanitárne čističe na mydlovej báze, rozhodne nie sú doporúčané abrazívne prostriedky a pomôcky.
Po čistení treba všetko dôkladne opláchnuť čistou vodou a osušiť handričkou. Sklo zotrieť na to určenou stierkou, čo odporúčame po každom použití sprchového kúta.
Rozhodne sa vyhnite určitým látkam
Některé čističe koupelen obsahují nebezpečné látky, které mohou způsobit nevratné škody na povrchu. Tam patří:
- Kyselina octová (označovaná aj ako kyselina etánová alebo Acidum aceticum)
- Kyselina soľná (kyselina chlorovodíková, Acidum hydrochloricum)
- Kyselina mravčia (kyselina metánová, kyselina karboxylová, Acidum formicum)
- Chlórnan sodný (chlórové bielidlo, SAVO)
- Kyselina fosforečná (E 338)
V žiadnom prípade nepoužívajte čističe, ktoré obsahujú tieto látky. Povrchy poškodzujú a môžu viesť k viditeľnému poškodeniu. Na čistenie použite najlepšie handričku neuvoľňujúcu vlákna, nikdy nepoužívajte abrazívne pomôcky, ako sú hubky alebo utierky z mikrovlákna (mycie huby s drsným povrchom a hrubé handričky sú na čistenie úplne nevhodné).
2023-04-05 20:06:06Další články

Ako sa starať o kuchynský drez
Pri správnej starostlivosti a dodržiavaní tipov na údržbu si môžete svoj drez užívať ešte dlhšie.
Používajte mäkké hubky alebo handričky
Neodporúčame najmä čistenie hrubými hubami, drôtenkou, čistiacimi prostriedkami na striebro alebo abrazívnymi p… (Čítať viac)

Údržba odtokového žľabu a roštu
Žľab pravidelne kontrolujte a čistite. Odpadový systém je vďaka sifónu možné čistiť ako mechanicky (až do stúpačky) tak aj chemicky. POZOR na konštrukciu žľabu nesmie byť chémia použitá. Údržba sa vykonáva bežnými umývacími a čistiacimi prostriedkami… (Čítať viac)

Ako sa starať o sprchové kúty
Každý výrobca sprchovacích kútov a dverí má vlastný spôsob ako sa ich výrobkom venovať. Čo výrobca, to iný materiál a technológia, je teda nutné sa riadiť ich návody. Zamerali sme preto na niekoľko základných pravidiel na čistenie a údržbu, ktoré pla… (Čítať viac)

Ako sa správne starať o kúpeľňový nábytok
Ako sa správne starať o kúpeľňový nábytok
Aby vám kúpeľňový nábytok vydržal čo najdlhšie, je potrebné mu venovať potrebnú starostlivosť a pozornosť. Správnou starostlivosťou môžete znateľne predĺžiť jeho životnosť.
V prvom rade je dôležité pri zari… (Čítať viac)